Facebook
Instagram
Youtube
+90 507 303 71 42

+90 216 345 71 61

Bale

BALE NEDİR
Bale, belli figürlere, adım atışlara dayalı dans ve müzikli gösteri türüdür. Bale dansı, mimik, müzik, duygu ve dekor sanatlarının ileri standart da birleştirilerek kullanan bir tiyatro gösterisi olarak tanımlanabilir.

 

 

BALENİN ÇOCUKLAR İÇİN FAYDALARI NELERDİR ?
Klasik balenin temelinde, kişinin hem zihninin hem de vücut yapısının disipline edilmesi vardır. Bu bakımdan bale, çocukların fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerine büyük fayda sağlayan bir sanat dalıdır.
– Bale eğitimleri klasik müzik eşliğinde yapılır. Bu durum çocuğun, müzik kulağının gelişmesine olanak sağlar. Bu sayede çocuk, müziğe nasıl eşlik etmesi gerektiğini öğrenir.
– Bale eğitiminde, vücut çok önemlidir. Bu nedenle bale yapılmadan önce mutlaka esneme hareketleri yapılmalıdır. Aksi durumda kaslar yırtılabilir veya vücutta incinmeler meydana gelebilir. Bale eğitiminde yapılan hareketlerde vücut, uzatılarak çalışılır. Bu durum, çocuğun kas yapısının düzgün bir biçimde gelişmesine yardımcı olur.
– Bale, büyük bir disiplin gerektirir. Bu koşulla birlikte bale eğitimi alan çocuk, öğrendiği disiplini hayatının her alanında uygulamaya başlar.
– Çocuklar balede belli masal karakterlerini canlandırırlar. Masallarda ve hikâyelerde yer almak, hayal güçlerinin gelişmesine katkı sağlar.

 

 
– Bale eğitimi sırasında yapılan vücut hareketleri, içe basma, taban düşüklüğü, hafif omurga eğrilikleri gibi hastalıkların tedavisinde destekleyici rol oynar.
– Çocuğun duruşu düzelir, esnek bir vücut yapısı oluşur.
– Klasik bale adımlarının belirli bir düzen ve ölçü içerisinde öğrenilmesi, çocuğun el-kol-bacak koordinasyonu kurmasını sağlar.
– Bale eğitimi alan çocuk sağlıklı beslenmeyi öğrenir, güçlü bir bünye kazanır, bağışıklık sistemi güçlenir.
– Bale eğitimi alan çocuk, özgüven sahibi olur ve hayat boyu kendini çevreye karşı daha iyi ifade eder.
Zor ve yorucu bir dans olan bale, her şeyden önce sabır ve sevgi gerektirir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, erken yaşta başlanılması tavsiye edilen balenin çocuklar üzerinde birçok bakımdan faydası vardır. Zamanla elde edilen başarılar ve gösterilen olumlu tepkiler çocuğun yapmış olduğu dansa olan sevgisini ve ilgisini daha da arttıracaktır.

BALEYE KAÇ YAŞINDA BAŞLANIR ?
Her çocuğun fiziksel özelliklerine göre değişse de ortalama olarak baleye başlama yaşı 3 veya 4′tür. Baleye çocukların vücut gelişimi tamamlanmadan önce başlanmalıdır çünkü bu eğitimle temel olarak duruş düzeltilmesi ve vücuda hakimiyet öğretilir.

 

 

BALENİN TERİMLERİ NELERDİR ?
Her sanat dalının olduğu gibi balenin de kendine has terimleri vardır. Baledeki erkek dansçılara “bale danscısı”, kadın dansçılara ise, “balerin” denir. Bale yaparken ayakların parmak ucunda durmasını sağlayan ayakkabıya “point” ya da “puant” adı verilir. Yine bale yaparken, tayt, mayo ve “tütü” adı verilen özel bir etek kullanılır. Bir konuyu ele alıp, anlatan bale eserine “bale daksiyon” adı verilir. Bunların yanı sıra balede, “atitüd”, “arabesk”, “batri”, “elevasyon”, fuete”, “puante” gibi terimler kullanılır.